Po poetycku o Bożym Narodzeniu. W gościnie u Kaliny Zioła pod lipami.
Wiersze czytali: Kalina Izabela Zioła, Magdalena Pocgaj, Edyta Kulczak, Krzysztof Galas, Zbigniew Dekiert i Marek Słomiak. Jak zwykle z okazji Święta, Bożonarodzeniową antologię Dialogów Poetyckich opracował i przygotował Andrzej Sikorski przy współpracy wydawnictwa Flos Carmeli.
Otwarcie wystawy poświęconej Witkowi Różańskiemu (listopad 2016)
23 listopada w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Wronieckiej 14 w Poznaniu otwarto wystawę Dam wam więcej, dam czego – niewypowiedzianego prezentującą archiwalia literackie (rękopisy wierszy i listy) Wincentego Różańskiego. Obok interesująco zaprezentowanego niepublikowanego dorobku poety, zorganizowana została dyskusja panelowa, dotycząca kształtowania się życia literackiego w Poznaniu w epoce socrealizmu oraz udziału w nim Wincentego Różańskiego. W rozmowie poprowadzonej przez organizatorkę wystawy dr Alicję Przybyszewską brali udział: Jerzy Grupiński, prof. Jacek Juszczyk, Bogusława Latawiec oraz Andrzej Sikorski. Spotkanie zgromadziło wielu znamienitych gości i wzbudziło duże zainteresowanie.
Wśród śniegu Laponii – antologia polsko-
szwedzka, listopad 2016
Pejzaż niedopowiedziany. Sosna żeglująca po morzu mgły (M.M.Pocgaj)
W krainie błękitnych cieni i złotawych refleksów baraszkujące śniegi (M.M.Pocgaj)
22 listopada w bibliotece Colegium Novum UAM odbyło się spotkanie z tłumaczem i podróżnikiem Andrzejem Szmalem, połączone z promocją antologii polsko- szwedzkiej. Spotkanie współtworzyła Maria Magdalena Pocgaj. Zaproszeni goście i twórcy antologii obejrzeli diaporamę autorstwa Andrzeja, wystawę zdjęć opatrzonych poetyckim komentarzem, których autorką jest przyjaciółka podróżnika. Elementem poetyckiej promocji było czytanie przez autorów wierszy i ich szwedzkiego przekładu. Wszyscy oczekiwali także popisu wokalnego Andrzeja Szmala w repertuarze szwedzkiej pieśni ludowej, jednak… nie zaśpiewał.
Prowadzący spotkanie: A. Szmal i M.M.Pocgaj.
Danuta Bartosz – inicjatorka tłumaczeń, prezes ZLP o/Poznań Paweł Kuszczyński, Andrzej Szmal.
Maria Magdalena Pocgaj
*** Chcę być siostrą twojej samotności choćby na odległość która w wierszu nie istnieje to co dzieli staje się wiszącym mostem nad miastami chmur i morza szarą równiną idziemy po nim ku sobie rozchybotani zaciekawieni słowa są oparciem dla stóp
|
*** Jag vill vara syster till din ensamhet om så på avstånd som inte existerar i en dikt det som skiljer åt blir till en hängbro ovan molnens städer och havets gråa slätt över den går vi mot varandra gungande nyfikna orden är stöd för våra fötter |
Edyta Kulczak
***
Min älskare
är söt
jag vet
så ska man inte säga
om män
men sådan är han
som en apelsin
eller snarare
som vattenmelonens saft
för en apelsin kan vara syrlig
men vattenmelonens saft
inte alls
den rinner över
hela mig
när jag biter i
med ett saftigt leende
min älskare
med sina gröna ögon
slickar den
av mina fingrar
av mina händer
av min mun
av mina tänder
av mig
söta
hela
(Edyta Kulczak, Mój kochanek, tłumaczenie na szwedzki Andrzej Szmal)
O Pierścień Dąbrówki (listopad 2016)
15 listopada jury pod przewodnictwem Stefana Pastuszewskiego (redaktora naczelnego „Akantu”) przyznało główną nagrodę Pierścień Dąbrówki autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Rafalika Andrzejowi Szmalowi – poecie, podróżnikowi liczącemu ptaki w Laponii, tłumaczowi (język szwedzki). Drugie miejsce zdobyła Edyta Kulczak (obraz autorstwa znakomitego malarza Jana Wojciecha Malika), trzecie - Barbara Tylman. Oprócz tego przyznano wiele wyróżnień. Nagrodzone teksty zostaną opublikowane w „Akancie”.
Andrzej Szmal
ŻYCIE
O ty cudna pleśni życia
cieniutki naskórku planety
wraz z nią pędząca w głębinach przestrzeni
w otchłaniach czasu szumiąca pokoleniami
odradzająca się uparcie po niezliczonych katastrofach
I wszystko z prochu i w proch
krzyże wznoszone i upadające
niebotyczne wyprawy drzew
w mursz muzyka sfer wiatru i kołatków
zegar śmierci też w pleśń życia
wpisany tylko pochylić głowę
pod chmurami pędzącymi w wirach cyklonów
galopem przez Księżyc w noce
gdy wysoko rzucony ręką Ziemi jak w ten
wieczór Trzech Króli kiedy w zagrodzie
mała waja ceglasta od krwi podchodzi
wciąż bliżej wraz z rosnącym zaufaniem
Dane nam być cząstką pleśni życia
na wiarę nadzieję miłość
i nicość?
______________
waja – samica rena
Międzynarodowy Listopad Poetycki 2016
\
Tegoroczny Listopad Poetycki nie obfitował w wiele spektakularnych wydarzeń. Do najciekawszych można zaliczyć wykład prof. Miodka dotyczący tendencji w rozwoju współczesnej polszczyzny, lekcje poetów w szkołach (jedną z nich, prowadzoną dla gimnazjalistów przez Marię Pocgaj i Andrzeja Waltera w „Dębince”, miałam okazję obserwować) oraz spotkanie z rodziną Arkadego Fiedlera w muzeum w Puszczykowie, gdzie poeci poznali historię życia oraz twórczość zmarłego przed trzydziestoma laty podróżnika i pisarza w obfitującej w interesujące rozmowy miłej domowej atmosferze. Listopadowi towarzyszyły także promocje antologii polsko-bułgarskiej, polsko-ormiańskiej i polsko-francuskiej.
![]() |
|
![]() |
Książki Listopada 2016
|
|
Edyta Kulczak, Anioł, tł. Vania Angelova |
Edyta Kulczak, Nie napiszę dla ciebie, tł. Gagik Davtyan |
Praca w jury XXIII Piastowskiej Biesiady Poetyckiej, 22 października 2016 r.
Po zdobyciu I. nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim XXII Piastowskiej Biesiady Poetyckiej (2015r.) miałam przyjemność zasiadać w jury XXIII konkursu w roku 2016. Na konkurs nadesłano 130 zestawów z całej Polski. Jury w składzie: Jan Zdzisław Brudnicki (przewodniczący), Edyta Kulczak, Andrzej Wołosewicz i Paweł Kubiak (sekretarz) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
1. Nagroda: Katarzyna Zychla (godło: rudbekia złocista) z Sieniawy Żarskiej
2. Nagroda: Piotr Zemanek (godło: priorytet) z Bielsko-Białej
3. Nagroda: Mirosław Kowalski (godło: kruk) z Mysłowic
Wyróżnienia:
Monika Brągiel (godło: cuda i dziwy) z Krakowa
Piotr Macierzyński (godło: Kalipso) z Łodzi
Zbigniew Mysłowiecki (godło: kuglarz) z Warszawy
Anna Piliszewska (godło: żyjątko) z Wieliczki
Wieczór Autorski w Pałacu Popowo Stare, 15 października 2016 rok
15 października w Pałacu Popowo Stare odbyła się jesienna uroczystość poetycka, której bohaterami byli: Edyta Kulczak, Andrzej Hamera i Dariusz Starosta, a ściślej mówiąc – wiersze, obrazy, muzyka oraz rozmowy o tworzeniu i sztuce. Piękne wnętrza odrestaurowanego starego pałacu zaszczycili obecnością zaproszeni znakomici goście – twórcy literatury i malarstwa. Organizatorką spotkania była właścicielka pałacu Halina Błoch.
Spotkanie z Dorotą Nowak w Klubie Literackim Dąbrówka, 20 września 2016 rok
Spotkanie z Dorotą Nowak dotyczyło promocji wydanego w 2015 roku tomiku Opium. Książkę omówiła i rozmowę z autorką poprowadziła Edyta Kulczak.
Konkurs O Złote Pióro Iłły, 12 maja 2016 rok
Do konkursu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzciance stanęło trzydziestu poetów. Jury w składzie: Jerzy Grupiński (przewodniczący), Zuzanna Przeworska, Jan Janusz Tycner, przyznało I nagrodę Edycie Kulczak za wiersz Nie smuć się maleńka.
Spotkanie wArt loży z Andrzejem Sikorskim, 7 kwietnia 2016 rok
Prowadzenie: Edyta Kulczak
Andrzej Sikorski – poeta, prozaik, krytyk literacki, twórca książek dla dzieci, scenariuszy misteriów wielkanocnych, wywiadów- rzek, autor kilku książek poetyckich: Wiecznie szczęśliwe dzieci, Listy prawie wszystkie, Motyl na wieży Babel, Ślimaczy dzwonnik, od do, Niepewne.
Spotkanie w Bibliotece Uniwersyteckiej to nagroda dla autora za zdobycie wyróżnienia w konkursie jednego wiersza O Złoty Pierścień Dąbrówki, który corocznie w listopadzie organizuje Jerzy Grupiński w Klubie Literackim Dąbrówka. Nagrodę „ufundowała” Łucja Dudzińska w ramach działań Grupy Literycznej „Na krechę”. Rozmowa dotyczyła nowego tomiku Sikorskiego Niepewne.
Link do wydarzeniaDariusz Lebioda o Andrzeju Sikorskim:
![]() |
![]() |
Spotkanie z Łucją Dudzińską w Klubie Literackim „Dąbrówka”, 16 lutego 2016 r.
Prowadzenie: Edyta Kulczak
Spotkanie z Łucją Dudzińską odbyło się w ramach cyklicznych spotkań klubu literackiego, któremu od lat przewodniczy Jerzy Grupiński. Rozmowa z autorką promowała jej nowy tomik poetycki zatytułowany Tupanie. Ze sobą po drodze.
Grupa Literyczna Na krechę – link
W Migotaniach – luty 2016
Walentynki 2016 z Na krechę
Kartka walentynkowa zaprojektowana przez artystę malarza Andrzeja Hamerę.
Wiersz autorstwa Edyty Kulczak